par Latvijā audzētu augu definīciju
Diskusiju uzsācis Svetlana šibalova , no 27 marts 05:35 PM

Sveiki!

Man ir radušies daži jautājumi par Latvijā audzēts augs definīciju:

1) ko nozīmē ātraudzīgs krūms (kur atrast skaidrojumu)? kādi krūmi ir ātraudzīgi (no lapu un skuju)?

2)kokauga definīcija nosaka, ka tie ir augi ar pārkoksnējušiem stumbriem (ietilpst koki, krūmi, puskrūmi); tātad kokaugi ir gan egle, gan virsis, gan forsītija, gan klinšrozīte, gan brūklene; jautājumi sekojoši: kur ir robeža starp ātraudzīgu krūmu un kokaugu kā tādu (piemēram, klinšrozīte)? Kā "nomērīt" to, pie kuras grupas (kokaugi vai ātraudzīgi krūmi) augs pieder?

3)kam būs pienākums informēt sabiedrību par auga izcelsmi : tirgotājam vai ražotājam?

Paldies jau iepriekš!

Atbildes
Tev jābūt šīs grupas lietotājam, lai varētu atbildēt.
Stādu audzētāju biedrība
Definīcijā Jūsu interesējošajos punktos ir minēts arī tas, ka augi var tikt saukti par Latvijā audzētiem arī tādā gadījumā, ja tam tiek pievienota 70% vērtība Latvijā. Šī definīcija tika pieņemta Stādu audzētāju biedrības kopsapulcē, ko atbalstīja vairākums SAB biedru, kas ir ražotāji.

SAB nekādus pasākumus audzētavās neveic, nav tādu likumu, kas notiektu, ka ražotājam būtu jāinformē par auga izcelsmi pircēju, bet pārsvarā mums zināmie stādu audzētāji, kas ir SAB biedri atklāti informē par augu izcelsmi pircējus.

Latvijā audzēts stāds definīciju mēs kā organizācija stingri ievērosim Latvijas Stādu parādē 2011, kas notiks 30. aprīlī un 1. maijā Siguldā, Svētku laukumā. Pasākuma dalībnieki ieradīsies tikai ar šai definīcijai atbilstošu produkciju!
Otrdiena, 19 aprīlis 2011 08:28
 
Stādu audzētāju biedrība
Stādu Audzētāju Biedrība (SAB) jau vairākus gadus ir centus izveidot maksimāli plašam stādu audzētāju lokam pieņemamu formulējumu un definēt kas ir „Latvijā audzēts stāds”. Galvenā diskusija izvērtās par to, kā pareizāk šajā definīcijā iekļaut ziemcietes un ātraudzīgos krūmus (tādus kā klinšrozītes, u.tml.), jo, piemēram, par kokiem ir vairāk vai mazāk skaidrs, ka tiem ir jābūt vismaz divas ziemas ziemojušiem atklātās platībās Latvijā.
Šogad SAB biedru kopsapulcē, kas notika 25. februārī tika apstiprināts vairumam stādu audzētāju pieņemams formulējums Latvijā audzēta stāda apzīmēšanai. Stādu audzētāju nozarē šis ir būtisks pavērsiens, jo savā ziņā tas spēs ierobežot ievesto augu uzdošanu par Latvijā audzētu, jo līdz šim vispār šāda formulējuma nebija un par Latvijā audzētu varēja saukt arī pirms nedēļas importētu koku.
SAB jau 8. gadu pēc kārtas organizē izstādi – gadatirgu „Latvijas Stādu parāde”, kuras mērķis ir popularizēt Latvijā audzētu stādu audzētājus, bet līdz šim brīdim SAB nebija iespējas kontrolēt un atlasīt dalībniekus pēc produkta atbilstības „Latvijā audzēts” stāds, jo nebija vispār pieņemts konkrēts definējums.
2011. gada 25. februārī SAB biedru kopsapulcē tika pieņemts „Latvijā audzēts stāds” definējums:

Latvijā audzēti stādi ir:
1) Kokaugi - vismaz divas ziemas atklātās platībās ziemojuši kokaugi.
2) Viengadīgie un daudzgadīgie lakstaugi - minimālais audzēšanas laiks Latvijā ir vismaz 3 mēneši un/vai ražošanas procesā augam pievienota vismaz 70% vērtība.
3) Ātraudzīgie krūmi - vismaz vienu ziemu atklātās platībās ziemojuši augi un/vai ražošanas procesā augam pievienota vismaz 70% vērtība.
4) Citi Latvijā audzēti augi, kuru bioloģiskā izcelsme ir Latvija.
Šogad Latvijas Stādu parāde 2011 notiks Siguldā, Svētku laukumā 30. aprīlī un 1. maijā. SAB garantē, ka šajā gadā apmeklētājus priecēs tikai „Latvijā audzēti stādi”. Jau šobrīd dalībai Latvijas Stādu parādē ir pieteikušies vairāk kā 100 stādu audzētāju no visas Latvijas svarīgs. Vairāk informācijas www.staduparade.lv. Pasākums divu dienu garumā apmeklētājiem ir bez maksas.
Otrdiena, 19 aprīlis 2011 08:18
 
Svetlana šibalova
Un vēl:
4)pie kuras grupas pieder sīpolpuķes, telpaugi, daļa vīteņaugu, piemēram, lielziedu mežvītenis, kokžņaudzējs?
Svētdiena, 27 marts 2011 18:22
 
Powered by JomSocial